Bizi Arayın
0543 499 57 40

HİZMETLERİMİZ

Kocapen / Kapı

Ahşap kaplama nedir?

Ahşap kaplamalar, ağaç yüzeylerinden özel makinelerle belirli bir işlem sonucunda belirli kalınlıklarda elde edilen doğal kaplamalardır. Bu tür kaplamalar 6 mm MDF üzerine özel işlem ile yapıştırılarak ahşap kaplamalı kapılarda kullanılan yüzey oluşturulmaktadır.
 

Ahşap kaplama kapı üretim süreci nasıldır? 

Ahşap kaplama kapı üç ana malzemeden üretilmektedir. Seren, kapının dört tarafını çevreleyen masif ağaçtan oluşan 30×50 mm ebadında, boyuna ekli, finger joint sistemle ve tutkalla birleştirilen kısımdır. İç dolgu, kapının gövdesine destek amaçlı uygulanan ve kapının direncini artıran, aynı zamanda hafif olmasını sağlayan kağıt petektir. Ahşap yüzey, 6 mm kalınlığında, istenilen ahşap kapı deseninde ve renginde MDF panel üzerine yapıştırılmış ahşap kaplamadır. Kenar bandı öncesi ebatlama yapılır. Kilit ve kapı kolu yerleri açılır. Ahşap kaplama kapılarda yüzeye cila uygulanır. Ahşap kaplama kapı üretimi, serenler kullanılarak çerçeve çakımı, petek dolgu ve ahşap kapı yüzeyinin tutkallanarak preslenmesi, ebatlama, kenar bandı uygulaması, kilit ve kapı kolu yerlerinin açılması, toz ve artıklardan arındırma, ambalaj olarak gerçekleştirilir. 
 

Ahşap kaplamanın teknik özellikleri nelerdir?

Ahşap kaplama kapı kanat kalınlığı 42 mm olup, MDF panelin kalınlığı 6 mm, kullanılan serenin kalınlığı 30 mm’dir. Kenar serenleri %10 – %14 arasında rutubete dayanıklı masif ladin veya köknar ağacından elde edilir. Kilit ve menteşe bölgeleri takviyeli bu çatkıya, hava delikli Kraft kâğıttan mamul petek dolgu yerleştirilmektedir.
Ahşap kaplama kapı yüzeylerine boya gerekmez. Ahşap kaplama kapı modellerinde sadece cila uygulaması yapılır. Ahşap kaplama kapı kanadı 90×209 cm ölçülerinde hazırlanmaktadır. Bununla beraber, oda ve WC kapısı olarak istenilen ölçülerde üretilebilmektedir. Ayrıca çift kanat olarak istenilen genişlikte üretmek de mümkündür. 
 

Ahşap kaplama kapının avantajları nelerdir?

Ahşap kaplama kapılar, fiyat açısından, komple masif diğer kapı modellerine göre daha ekonomiktir. Doğal ahşap kaplama olduğundan görünümü ahşap kapıdan farklı değildir. Kapının yüzey kaplaması doğal ahşap olduğundan gerçek ağaç hissini verir. Şık bir görünüme sahiptir. Hijyeniktir, bakımı ve montajı kolaydır. Güneş ışınlarına ve çizilmelere, darbelere karşı dayanıklıdır. Uzun ömürlüdür. Ahşap kaplama alternatifleri geniş seçenekler sunmaktadır. Ahşap kapılar, iç mekânda her alanda kullanım için uygundur.